top

Slovo uměleckého ředitele

O různých podobách lásky


Naše filmové mládě, Projekt 100, dospívá stejně jako mládě lidské. Existenciální bezradnost, první citové vzmachy, tápání, ponaučení, ztráty. Šest představených snímků letošní přehlídky přes svůj skromný počet tvoří zajímavou a pestrou kolekci děl. Na rozdíl od loňské žánrově tematizované souhry filmů noir, doplněné o retrospektivu na LFŠ 2010, pojí tu letošní vnitřní, efemerní a nekategorické pouto. Tím poutem a tmelem jsou láska a vášeň v rozmanitých podobách – romantické vzplanutí, absence lásky, vášeň a intriky bonvivánů, láska spasitelská, ochranitelská, falešná i spirituální.

Z hlubin temného vzplanutí prosté železničářovy dcery k proradnému záletníkovi v Erotikonu přes rutinu a stereotyp manželské lásky a snový únik ve Velké lásce až k podzimu života, který zrcadlí nepřehlednost, zoufalství a marnost lidského počínání ostatních v Dalším roce. K předním osobnostem světové kinematografie Gustavu Machatému, Pierrovi Étaixovi, Andrzeji Wajdovi a Miku Leighovi přibývají dva nadějné talenty evropské kinematografie – Borys Lankosz a Dagur Kári.

Jak je jistě patrné z menšího počtu titulů, Projekt 100 stejně jako mnohé další kulturní počiny zasáhla finanční krize, respektive její důsledky. Záměry organizátora byly v počátcích příprav rozhodně jiné, 17. ročník Projektu 100 měl dokonce otevírat novou éru české kinematografie, mezi skvosty měla čnít digitální a restaurovaná kopie Jasného Všech dobrých rodáků. Finanční tíseň, zdá se, doléhá na oblast kultury a školství (toliko zbytných potřeb většiny občanů České republiky) zdaleka nejvíce a nejvýrazněji. A ještě dolehne.

V souvislosti s dorůstáním a blížící se dospělostí a plnoletostí (18. ročník je na dohled!) vyvstává pro nás i pro vás, diváky, zásadní otázka nad budoucností Projektu 100. Má nabízet filmy výlučné, klasické, avantgardní, kanonické, současné? Má být prostorem objevování, archivních ponorů, nebo sentimentu nad prověřenými díly?

Diskutujte na www.projekt100.cz. Váš názor náš zajímá!


Pavel Bednařík, umělecký ředitel AČFK


zpět   |   nahoru   |   domů


top Projekt 100 - 2011 | Asociace českých filmových klubů, o.s.,
spoluorganizátor AČFK servis s.r.o.
Produkce AČFK, Nam. Míru 860, 68601 Uh. Hradište | realizace nextWEB
Grafickou podobu Projektu vtiskl Bohdan Heblík - kofila.com